Przejdź do komentarzy

Wiadomości

„Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w profilaktyce chorób zakaźnych” – konferencja

strzykawka wbita w kulę ziemską
Fot. pixabay

Konferencja odbędzie się w dniu 15 czerwca 2018 r. o godzinie 10,45 w Sali im. Lecha Bądkowskiego w UMWP w Gdańsku.

Organizatorami konferencji jest Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Jest to już kolejna konferencja z cyklu konferencji samorządowych „Zdrowie – Człowiek – Profilaktyka". Głównym tematem poruszanym na konferencji będą wyzwania w profilaktyce chorób zakaźnych ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń pneumokokowych.

Zobacz Szczegółowy Program Konferencji

Wobec narastającej zachorowalności na zakażenia pneumokokowe w województwie pomorskim, a także groźnych powikłań i utrzymujących się od lat wysokich wskaźników umieralności, wzrasta potrzeba podjęcia działań profilaktycznych. Co roku z powodu pneumokoków umiera nawet kilka milionów osób na świecie. Województwo pomorskie jest niestety w ścisłej czołówce jeśli chodzi o liczbę zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową w skali kraju. Trzeba pamiętać, że osoby szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z zakażeniem pneumokokami – to chorzy na choroby przewlekłe, z obniżoną odpornością. Dla nich pneumokoki są bardzo groźne.

Na konferencji zostanie przedstawiony między innymi projekt Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka, stworzony przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Ponad połowa powiatów województwa pomorskiego poparła ideę wdrożenia regionalnego programu polityki zdrowotnej i podjęła decyzje o współfinansowaniu wraz z SWP szczepień ochronnych dla mieszkańców swoich powiatów.  Rok 2018 będzie rokiem pilotażowym, w którym to wsparciem objętych zostanie ok. 30 % osób będących w grupie ryzyka w wieku 65 +. Jedyną skuteczną metodą zapobiegającą zachorowaniom są szczepienia, które niestety są kosztowne i zapewne to stanowi czynnik przyczyniający się do małej ich popularności. Szacunkowy koszt Programu w tym roku to ponad 1 milion złotych. W chwili obecnej program oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji a po jej uzyskaniu ogłoszony zostanie konkurs na realizatorów szczepień. 
view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj