Przejdź do komentarzy

Wiadomości

27 Światowy Dzień Cukrzycy. Akcje w słupskim szpitalu i gdańskim Manhattanie

glukometr
Fot. pixabay

Będą bezpłatne badania m.in. poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, a także konsultacje medyczne. Dowiedz się, co jeszcze będzie się działo do 17 listopada.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest po raz 27. 14 listopada przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem odkrył w 1922 r. insulinę.

 W słupskim szpitalu

W Pracowni diagnostyki laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku (ul. Hubalczyków 1) do 16 listopada w godz. 6.30-11.00 oraz 17 listopada w godz. 7.00-11.30 będzie można wykonać zupełnie za darmo badanie poziomu glukozy. – Na badanie należy przyjść na czczo, najlepiej rano. Wynik badania można odebrać już w jego dniu – zachęcają pracownicy szpitalnej pracowni. Jak tłumaczy Monika Zacharzewska, rzecznik placówki: „Planujemy wykonać tysiąc badań".

 W gdańskim centrum handlowym 

Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego działający w Polskim Towarzystwie Studentów Farmacji organizują coroczną akcję profilaktyczną. Skonsultuj z farmaceutą... cukrzyca.  W Centrum Handlowym Manhattan w sobotę, 17 listopada w godz. 10.00-16.00 będzie można określić poziom cukru we krwi. Zbadać ciśnienie tętnicze, przeprowadzać analizę składu ciała i poziomu zawartości tkanki tłuszczowej. Każdy pacjent będzie mógł skonsultować wyniki z odpowiednio wykształconą kadrą medyczną. Akcja skierowana jest przed wszystkim do osób z grup ryzyka, tzn. otyłych, mało aktywnych fizycznie, z chorobami układu krążenia, kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników oraz takich, które urodziły dziecko o masie powyżej 4 kilogramów.

Tego samego dnia wydarzenie odbywa się w dziewięciu polskich miastach. Jego celem jest kreowanie świadomości społecznej w zakresie opieki, prewencji i edukacji diabetologicznej. Zadaniem farmaceutów jest nie tylko prawidłowo prowadzona terapia, ale także profilaktyka i odpowiednio wczesne wykrycie choroby, szczególnie u osób z grup ryzyka

 Cukrzyca w liczbach:

  • na świecie żyje 422 mln, a w Polsce 3,5 mln chorych,
  • co 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę,
  • 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia w Polsce ma stwierdzoną cukrzycę,
  • co 6 sekund umiera osoba z powodu cukrzycy i jej konsekwencji,
  • liczba osób na świecie chorujących na cukrzycę wzrosła z 108 mln w 1980 r., do 422 mln w 2014 r.,
  • Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 r.cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie,
  • konwencjami zdrowotnymi cukrzycy mogą być m.in: retinopatia, nefropatia, zmiany miażdżycowe.


Zobacz: Cukrzyca – niezakaźna epidemia XXI wieku [WYWIAD]

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj