Przejdź do komentarzy

Bąblowica

jagody na krzaczku
pixabay

Leśne owoce są zdrowe ale tylko umyte

Lato  to czas, który chętnie spędzamy  poza miastem. Wycieczka do lasu może okazać się ryzykowna bo na leśnych owocach – na jagodach, malinach, jeżynach może na Ciebie czekać pasożyt – tasiemiec bąblowcowy. Wywołuje on bąblowicę - bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobę.

Droga zakażenia

Człowiek najczęściej zaraża się poprzez spożycie niemytych owoców leśnych, na których znajdują się jaja bąblowca wydalone przez zarażone zwierzęta np. wilki, lisy. Połknięte przez człowieka jaja tasiemca w przewodzie pokarmowym przekształcają się w postacie larwalne, które przedostają się do krwiobiegu i są roznoszone po całym organizmie człowieka. 
Najczęściej osiadają w wątrobie, rzadziej w płucach, mózgu, sercu, nerkach, śledzionie, gałce ocznej, kościach i tam się zagnieżdżają. Wokół larw tworzy się torbiel, która powiększa się i uciska sąsiednie tkanki.

Objawy

Objawy zależą od zaatakowanego narządu, liczby pęcherzy, ich wielkości oraz ewentualnych powikłań. Są głównie wynikiem ucisku rosnącej larwy na tkanki i podobne są do wolno rosnącego guza. Zależą od miejsca bytowania tasiemca i tak gdy bąblowiec umiejscowi się w wątrobie pojawia się żółtaczka, gdy zmiany umiejscowią się w płucach występują: krwioplucie, kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej, gdy bąblowiec osiądzie w mózgu pojawiają się bóle głowy, zaburzenia psychiczne wynikające z uszkodzenia mózgu, a lokalizacja w nerkach wiąże się z nawracającymi bólami, krwiomoczem, zaburzeniami czynności nerek.

Leczenie

Rozpoznanie nie jest łatwe bo choroba przebiega bezobjawowo przez wiele lat. Najczęściej choroba  zostaje wykryta  dopiero po pęknięciu torbieli albo przez przypadek, przy leczeniu innej choroby. Lekarze często mylą bąblowicę z nowotworem i  dopiero badanie radiologiczne pokazuje prawdziwą przyczynę. Torbiele usuwa się operacyjnie, potem stosuje się jeszcze chemioterapię przeciwpasożytniczą, żeby uniknąć nawrotu choroby. Nieleczona choroba  może prowadzić do wyniszczenia organizmu, a nawet  zgonu.

Jak ochronić się przed niechcianym pasożytem

Żeby uniknąć choroby najważniejsze jest  przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Owoce leśne należy bardzo dokładnie myć przed jedzeniem, a grzyby sparzyć w gorącej wodzie. Po zbieraniu owoców, grzybów – umyj ręce. Nosicielami jaj mogą być też zwierzaki domowe (na szczęście bardzo rzadko), dlatego po każdym kontakcie z bezpańskim psem albo kotem trzeba myć ręce.

Pamiętaj! Mycie rąk jest najlepszym antidotum także i na inne choroby pasożytnicze. 

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj