Przejdź do komentarzy

Wiadomości

Bezpłatne badania i porady specjalistów na plaży albo w muzeum… Startuje akcja Pomorskie dla Zdrowia

Pokazy ratownictwa medycznego na plaży podczas akcji Pomorskie dla Zdrowia 2017.
Pokazy ratownictwa medycznego na plaży podczas akcji Pomorskie dla Zdrowia 2017. Fot. UMWP

Badanie ciśnienia krwi, cholesterolu, oznaczenie wskaźnika BMI – tak zapowiada się tegoroczne Pomorskie dla Zdrowia. Będzie nauka samobadania piersi i szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Porad udzielą specjaliści m.in. onkolodzy, kardiolodzy i dermatolodzy. Pierwsze spotkanie w Prabutach już w najbliższą niedzielę, 3 czerwca 2018 r.

Wydarzenie odbędzie się, już po raz czwarty, w weekendy w Prabutach, Sopocie, Gdańsku, Luzinie, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku.

Profilaktyka nie boli

Pomorskie dla Zdrowia to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W tym roku będzie to sześć wydarzeń w czerwcu i lipcu. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Będzie można od ręki przebadać się u kardiologa albo zbadać niepokojące znamiona u dermatologa.

Specjalistycznych porad udzielą pracownicy: Szpitala Specjalistycznego w Prabutach sp. z o.o., Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie sp. z o.o.,  Copernicusa Podmiotu Leczniczego sp. z o.o., Szpitali Pomorskich sp. z o.o., Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o.

Od lat obserwuje się stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ramach projektu Pomorskie dla Zdrowia w 2017 r. specjaliści przeprowadzili prawie 3,5 tys. badań, konsultacji i szkoleń. Wykryto 548 nieprawidłowości. Świadczy to o tym, jak ważna jest profilaktyka.

– Zainteresowanie badaniami w letnich przychodniach było ogromne. Przerosło wręcz nasze oczekiwania. Dla ludzi ważne było to, że specjaliści przyjmowali ich od ręki, bez wcześniejszej rejestracji czy oczekiwania na termin. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, pacjenci byli niezwłocznie kierowani do specjalisty celem dalszej diagnostyki – wyjaśnia Beata Lewkowicz z Departamentu Zdrowia. Ponad 70 proc. badanych, to mieszkańcy miejscowości, w których organizowane były akcje. Z badań korzystali też turyści. – U ponad 500 pacjentów zdiagnozowano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki. To dużo, ale też świadczy o tym, że ludzie potrzebują takich akcji – tłumaczy Lewkowicz.

Bezpłatne badania i porady specjalistów na boisku w Prabutach

 • 3 czerwca, niedziela, godz. 10.00-18.00 – boisko Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu, w czasie Dni Miasta i III Prabuckiej Seniorady
 • badania przeprowadzą pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Prabutach

Będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie tętnicze, oznaczyć poziom cukru i cholesterolu, saturację (nasycenie krwi tętniczej tlenem), poddać się spirometrii ( badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego) oraz obliczyć wskaźnik BMI. Pacjenci skorzystają również z konsultacji dermatologicznych, pulmonologicznych i onkologicznych. Specjaliści pokażą, jak każda kobieta, co miesiąc powinna badać piersi oraz nauczą, jak poprawnie oddychać. Dla osób zainteresowanych przeprowadzone będzie edukacja zdrowotna w chorobach skóry, płuc, cukrzycy i nadciśnieniu tętniczym. 

Podczas tego wydarzenia o godz. 14.30 zostaną wręczone złote czepki i dyplomy uznania dla pielęgniarek.

Harmonogram kolejnych wydarzeń w ramach Pomorskiego dla Zdrowia (plakat):

 • 24 czerwca, niedziela, godz. 11.00-17.00 – przed Ergo Areną, Sopot
  Festyn odbywa się pod hasłem Nowoczesna rehabilitacja dzieci i dorosłych. Porad udzielają specjaliści z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie.
 • 1 lipca, niedziela, godz. 10.00-16.00, plaża przy molo w Gdańsku-Brzeźnie
  Konsultacje będą przeprowadzać eksperci  z Copernicusa Podmiotu Leczniczego.
 • 7 lipca, sobota, godz. 14.00-22.00,  Luzino, boisko GOSRiT przy ul. Olimpijskiej podczas XX Światowego Zjazdu Kaszubów. Badania przeprowadzą specjaliści ze Szpitali Pomorskich.
 • 14-15 lipca, sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich podczas 45. Jarmarku Wdzydzkiego. Porad udzielają specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
 • 22 lipca, niedziela, godz.10.00-16.00, Słupsk, teren przy Zamku/ Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podczas Jarmarku Gryfitów. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku oferują badania i porady.

Pomorskie dla Zdrowia podczas Dni Prabut i III Prabuckiej Seniorady

 • 3 czerwca 2018 r., niedziela, godz. 10.00-18.00
 • godz. 14.30 – wręczenie złotych czepków oraz dyplomów uznania dla pielęgniarek
 • boisko Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu
 •  ul. Obrońców Westerplatte
 • Prabuty
view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj