Przejdź do komentarzy

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

lekarz w białym fartuchu z notesem
Fot. pixabay

Program ma być realizowany do 2020 roku i objąć bezpłatnymi badaniami przesiewowymi w kierunku tętniaka aorty brzusznej osoby powyżej 65 roku życia.

Tętniak aorty brzusznej oznacza nadmierne poszerzenie średnicy aorty brzusznej. Im większa średnica, tym większe ryzyko pęknięcia tętniaka. Choroba może rozwijać się skrycie i nie dawać żadnych objawów aż do momentu, gdy tętniak pęknie i pacjent w ostrym stanie trafi do szpitala. Śmiertelność pacjentów, u których doszło do pęknięcia tętniaka wynosi od 50 do 70 proc., dlatego tak istotne są badania przesiewowe, umożliwiające wykrycie tego schorzenia na wczesnym etapie. Wczesne rozpoznanie i leczenie oraz właściwa opieka dają pomyślne rokowania. Podstawowym badaniem, które pozwala wykryć tętniaka aorty brzusznej i określić jego średnicę, jest USG jamy brzusznej. Ryzyko tętniaka aorty brzusznej jest szczególnie wysokie u mężczyzn około 65 roku życia.

W 2018 roku w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020 ruszył program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jego ogólnopolskim koordynatorem jest Klinika Chirurgii i Angiologii SPSK 1 w Lublinie a wykonawcą badań w województwie pomorskim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Wprowadzenie programu przesiewowego, pozwalającego na wykrycie chorych z początkowym stadium tętniaka aorty, pozwoli na ich monitorowanie i kierowanie na operację w odpowiednim czasie. Redukcję śmiertelności po wprowadzeniu podobnego programu zaobserwowano w Wielkiej Brytanii i Szwecji. W ramach zadania wykonywane będą przesiewowe badania ultrasonograficzne aorty brzusznej oraz badania kontrolne. Osoby z potwierdzonym rozpoznaniem zostaną skierowane na dalsze leczenie, finansowane przez NFZ.

Program skierowany jest do pacjentów powyżej 65. roku życia, którzy w ciągu ostatnich kilku lat nie mieli wykonywanego USG (ultrasonografii) czy tomografii (TK) jamy brzusznej i u których występują co najmniej dwa czynniki ryzyka spośród wymienionych poniżej:
palenie papierosów,
nadciśnienie tętnicze,
otyłość.

Zapisów można dokonywać pod adresem tetniak@uck.gda.pl lub za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: 22 417 13 25.

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj