Przejdź do komentarzy

Wiadomości

Marzec - Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego

lekarz w maseczce
Fot. pixabay

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się ponad 15 000 nowych zachorowań.

Ustanowiony w 2008 roku przez Parlament Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego przypadający na marzec, ma zwrócić uwagę na profilaktykę oraz sposoby leczenia tej ciężkiej i często prowadzącej do śmierci choroby.

Rak jelita rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów, możliwe jest znaczące obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.

Najbardziej narażone są osoby po 50 roku życia ( 90 proc.) i cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna. Ryzyko wzrasta również gdy w rodzinie pacjenta występowały zachorowania na nowotwory jelita.

Rak jelita grubego rozwija się bardzo długo i również bardzo długo nie daje żadnych objawów, czasem pojawiają się niespecyficzne bóle brzucha lub wzdęcia oraz zmiana rytmu wypróżnień. Może także pojawić się chudnięcie, brak apetytu, a nawet gorączka.

Wczesne wykrycie raka jelita grubego podobnie jak w przypadku innych nowotworów, znacznie zwiększa szanse na jego wyleczenie dlatego też zaleca się wykonywanie profilaktycznie kolonoskopii.

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia jest obecnie realizowany w dwóch systemach:

• skierowane do osób w wieku 55-64 lata: otrzymują one na adres domowy zaproszenie na profilaktyczną kolonoskopię z ustaloną datą i godziną badania do określonego ośrodka. Zaproszenie jest imienne i nie może być przekazane innej osobie.

• skierowane do osób w wieku 50-65 lat, które chcą wykonać badanie, a zaproszenia jeszcze nie otrzymały: mogą one samodzielnie zgłosić się do ośrodka wykonującego profilaktyczną kolonoskopię. Tym trybem mogą również przebadać się  osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Badania takie przeprowadza kilkadziesiąt ośrodków w całej Polsce. W Województwie pomorskim są to:

  • 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ imienia kontradmirała profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku

ul. Polanki 117, 80-305, Gdańsk; Telefon: (58) 552-65-09

  • Asklepios Sp. z o.o. – Pracownia Endoskopii

ul. Rogalińska 3 D,80-809, Gdańsk; Telefon: (58) 325-42-90, (58) 325-42-91

  • Centrum Zdrowia SALUS – Pracownia Endoskopii

ul. Zielona 8, 76-200, Słupsk; Telefon: 721-212-137; Adres email: rejestracja@salus.com.pl

  • Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. – Pracownia Endoskopii

al. Jana Pawła II 50, 80-803, Gdańsk; Telefon: (58) 76-84-383

  • Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

ul. Nowe Ogrody 1-6, 80-803, Gdańsk; Telefon: (58)764-05-25

  • NZOZ Nr 1

ul. Derdowskiego 23, 84-230, Rumia; Telefon: (58) 727-29-17

  • Przychodnia Lekarska Nowy Chełm Sp. z o.o.

ul. 23 Marca 79A, 81-820, Sopot; Telefon: (58) 551-13-18

  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Gdańsku

ul. Kartuska 4/6, 80-104, Gdańsk; Telefon: (58) 309-82-94

  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – Pracownia Endoskopii

ul. Smoluchowskiego 18, 80-214, Gdańsk; Telefon: (58) 349-32-50

  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.

ul. Prof. Lotha 26, 76-200, Słupsk; Telefon: (59) 846-03-11

Warto również pamiętać, że w profilaktyce raka jelita grubego bardzo ważna jest zmiana trybu życia, utrzymywanie właściwej wagi, rezygnacja z używek typu papierosy i alkohol, wprowadzenie diety bogatej w błonnik przy jednoczesnym wyeliminowaniu lub ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa oraz wdrożenie regularnej aktywności fizycznej.

 „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię" -to hasło rozpoczętej trzyletniej kampanii realizowanej przez spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy, w ramach projektu Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na kampanię, która potrwa do końca 2020 r., przeznaczono ponad 6 mln zł. Głównym realizatorem projektu i zarazem partnerem wiodącym jest Copernicus –  największy, pomorski samorządowy podmiot leczniczy. Badania wykonywane są w Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. M. Kopernika. W przypadku wykrycia nieprawidłowości leczenie odbywa się w Wojewódzkim Centrum Onkologii – specjalistycznym ośrodku zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.

Partnerami projektu są również: Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – stowarzyszenie skupiające placówki medyczne z terenu województwa pomorskiego, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia Baltimed. Badania będą też wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharma Zakładzie Opieki Zdrowotnej SA w Starogardzie Gdańskim. 

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub telefonicznie pod numerem 58 727 01 30.

Zobacz:  Zrób za darmo kolonoskopię i cytologię. Ponad 11 mln zł na profilaktykę onkologiczną na Pomorzu

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj