Przejdź do komentarzy

Wiadomości

Największe zagrożenia i wyzwania dla zdrowia w 2019 roku według WHO

dymiący komin
Fot. pixabay

Świat stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami zdrowotnymi. W 2019 r. rozpoczyna się nowy pięcioletni plan strategiczny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Plan ten koncentruje się na osiągnięciu celów: dążenie aby o miliard więcej ludzi korzystało z dostępu do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, o miliard więcej ludzi było chronionych przed nagłymi zdarzeniami zdrowotnymi oraz aby o miliard więcej ludzi cieszyło się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Oto lista największych zagrożeń i wyzwań dla zdrowia w 2019 roku.

 1. Zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne
  Każdego dnia dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. WHO uważa zanieczyszczenie powietrza za największe zagrożenie dla zdrowia. Mikroskopijne zanieczyszczenia w powietrzu mogą przeniknąć do układu oddechowego i krążenia, uszkadzając płuca, serce i mózg, zabijając 7 milionów ludzi przedwcześnie co roku z powodu chorób takich jak rak, udar, choroba serca i płuc. Około 90% tych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie, o wysokim poziomie emisji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu, transportu, rolnictwa i gospodarstw domowych.
 2. Choroby niezakaźne
  Choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca, rak i choroby serca, odpowiadają za ponad 70% wszystkich zgonów na świecie.
 3. Globalna pandemia grypy
  Świat stanie w obliczu kolejnej pandemii grypy - jedyne, czego nie wiemy, to kiedy uderzy i w jaki sposób.
 4. Brak dostępu do podstawowej opieki medycznej.
  Ponad 1,6 miliarda ludzi (22% globalnej populacji) mieszka w miejscach, w których przedłużające się kryzysy (susze, głód, konflikty i przesiedlenia ludności) i niewydolna służba zdrowia, sprawia, że pozostają bez dostępu do podstawowej opieki medycznej.
 5. Oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe.
  Rozwój antybiotyków, leków przeciwwirusowych i leków przeciwmalarycznych to jedne z największych sukcesów współczesnej medycyny. Zdolność bakterii, pasożytów, wirusów i grzybów do opierania się tym lekom grozi odesłaniem nas do czasów, gdy nie byliśmy w stanie łatwo leczyć infekcji takich jak zapalenie płuc, gruźlica, rzeżączka i salmonelloza.
 6. Ebola i inne czynniki chorobotwórcze o wysokim zagrożeniu
  W 2018 r. Demokratyczna Republika Konga odnotowała dwie osobne epidemie wirusa Ebola, które rozprzestrzeniały się w ponadmilionowych miastach. Jeden z dotkniętych regionów znajduje się w aktywnej strefie konfliktu.
 7. Słaba podstawowa opieka zdrowotna
  Podstawowa opieka zdrowotna jest zazwyczaj pierwszym punktem kontaktu z systemem opieki zdrowotnej, a dobrze działająca  powinna zapewniać kompleksową, przystępną cenowo opiekę przez całe życie. Jednak wiele krajów o niskich lub średnich dochodach nie ma podstawowej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie.
 8. Odmowa szczepień
  Wahania dotyczące szczepień - niechęć lub odmowa szczepień pomimo dostępności szczepionek - grozi odwróceniem postępów w zwalczaniu chorób, którym można zapobiegać. Szczepienie jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów unikania chorób - obecnie zapobiega 2-3 milionom śmierci rocznie, a kolejnych 1,5 miliona można by uniknąć gdy poprawi się globalny zasięg szczepień.
 9. Denga
  Denga, choroba wywoływana przez komary, która powoduje objawy grypopodobne i może być śmiertelna  od dziesięcioleci stanowi rosnące zagrożenie. Duża liczba przypadków występuje w deszczowych porach roku w krajach takich jak Bangladesz i Indie. W 2018 r. Bangladesz odnotował największą liczbę zgonów od prawie dwóch dziesięcioleci. Choroba rozprzestrzenia się na mniej tropikalne i bardziej umiarkowane kraje, takie jak Nepal, w których choroba do tej pory nie występowała.  Szacuje się, że 40% świata jest zagrożonych gorączką denga, a w ciągu roku dochodzi do 390 milionów infekcji. Strategia kontroli dengi wg  WHO ma na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o 50% do 2020 roku.
 10. HIV
  Postępy w walce z HIV są ogromne pod względem wykrywania zakażeń i leczenia chorych lekami antyretrowirusowymi (22 miliony są w trakcie leczenia) oraz zapewniania dostępu do środków zapobiegawczych, takich jak profilaktyka przedekspozycyjna  (PrEP). Jednak epidemia nadal szaleje i blisko milion ludzi umiera rocznie na HIV / AIDS. Od początku epidemii ponad 70 milionów ludzi zostało zakażonych i zmarło około 35 milionów ludzi. Obecnie około 37 milionów ludzi na świecie żyje z HIV. Często są to ludzie wykluczeni z dostępu do usług zdrowotnych.
view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj