Przejdź do komentarzy

Wiadomości

Październik miesiącem walki z rakiem. Zobacz, jakie akcje przygotowały szpitale marszałkowskie

Bez kolejki i za darmo będzie można wykonać badania profilaktyczne takie jak m.in.: USG piersi czy mammografię. Będą też konsultacje onkologiczne i porady dietetyczne. Panie skorzystają ze spotkań z fryzjerką i kosmetyczką.

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest 4 lutego. Jednak październik już od kliku lat jest miesiącem walki z rakiem. Światowy Dzień Onkologii był 4 października. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi od 2008 r. obchodzony jest 15 października.

Copernicus przebada chętne osoby

Akcja odbędzie się w Wojewódzkim Centrum Onkologii przy ul. Skłodowskiej-Curie 2 w Gdańsku (budynek A), w sobotę, 20 października 2018 r. w godz. 9.00-13.00. Panie będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii, USG piersi i cytologii. Będą też porady onkologa. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna w godz. 8.00-16.00. Na mammografię i USG piersi pod nr tel. 605 956 682 oraz cytologię pod nr. tel. 58 727 01 30. W celu rejestracji należy przygotować numer Pesel niezbędny do kwalifikacji na badania. Wydarzenie jest organizowane w ramach dnia otwartych drzwi.   

Szpitale Pomorskie zadbają o wygląd

W ramach akcji Spraw(dź) się na jesień będzie można skorzystać z darmowych konsultacji chirurgów onkologicznych, onkologów, psychoonkologów. Będą też badania USG oraz porady dietetyczne. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Riviera w Gdyni w sobotę, 13 października 2018 r. w godz. 10.00-18.00. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia.

Natomiast w Sopot Centrum, w środę, 17 października 2018 r. w godz. 15.00-17.00 dla mieszkańców miasta odbędą się spotkania z  onkologami, chirurgami onkologicznymi i dietetykiem.

Bezpłatne warsztaty dla pań dotkniętych chorobą onkologiczną Onkouroda odbędą się w Szpitalu Morskim im. PCK (sala konferencyjna) w czwartek, 18 października 2018 r., w godz. 15.00-17.00. Pacjentki będą mogły skorzystać z konsultacji m.in. podologa, dietetyka i  psychoonkologa. Specjalnie dla kobiet przygotowano też porady fryzjersko-kosmetyczne, spotkanie z kosmetologiem oraz salon odnowy biologicznej.

Słupsk: dietetyk, farmaceuta i kino…

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku organizuje bezpłatne badania i porady w Centrum Handlowym Hala pod Wieżą w piątek, 5 października w godz. 11.00-16.00 odbędzie się akcja skierowana do seniorów. Porad udzielą okulista, dietetyk i farmaceuta.  Pielęgniarki ze słupskiego szpitala będą wykonywały badania poziomu cukru we krwi. Ponadto, odbędzie się promocja bezpłatnych profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych.

W ramach akcji Kino na Obcasach w poniedziałek, 8 października, przed emisją filmu „Serce nie sługa" w słupskim Multikinie odbędzie się akcja promująca badania profilaktyczne dotyczące raka piersi. Panie zgromadzone na widowni otrzymają ulotki informujące o możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych. Dodatkowo, z kinowego ekranu Cezary Kaczmarkiewicz, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej słupskiego szpitala, będzie przekonywał, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych i na czym polega.  Wśród zgromadzonych zostaną rozlosowane kupony na bezpłatne badania USG piersi i badania laboratoryjnie. Multikino ufundowało bezpłatne wejściówki na kinowe seanse w październiku dla pań, które jako pierwsze zarejestrują się na mammografię w słupskim szpitalu.

Każdy może dbać o zdrowie

Szacuje się, że przyczyną nawet 90 proc. nowotworów są czynniki zewnętrzne, na które każdy człowiek ma wpływ. Przestrzegając zasad zdrowego stylu życia można obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby. 

Województwo pomorskie znajduje się na 7. miejscu jeśli chodzi o liczbę zgonów i zachorowań ( dane z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2012 r.) .

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, poprzez propagowanie i wprowadzenie w społeczeństwach zdrowych nawyków można uniknąć nawet 50 proc. przypadków wszystkich nowotworów. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane jako Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Na podstawie dwunastu zaleceń  powstał polski jej odpowiednik. Chodzi o 12 sposobów na zdrowie, w której znajdują się  porady dotyczące obniżenia ryzyka zachorowania na raka.

 • Sposoby na zdrowie:
 • Rzuć palenie
 • Unikaj dymu tytoniowego
 • Pilnuj prawidłowej masy ciała
 • Aktywnie spędzaj czas wolny
 • Zdrowo się odżywiaj
 • Ogranicz spożycie alkoholu
 • Chroń się przed słońcem
 • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy
 • Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu
 • Zdrowie kobiet – ogranicz terapię hormonalną, karm piersią 
 • Korzystaj ze szczepień ochronnych
 • Rób badania profilaktyczne

Profilaktyka może uratować życie

O tym, jak ważna jest profilaktyka, wie chyba każdy. Jednak Polacy niechętnie z niej korzystają. Dlaczego? Ponieważ boją się dowiedzieć, że coś im dolega albo mają inne plany lub się nie chce. Ludzie znajdują wiele powodów, aby tylko nie przyjść i nie przebadać się. A lekarze twierdzą, że wcześnie wykryta zmiana, daje większe szanse na całkowite wyleczenie. 

 

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj