Przejdź do komentarzy

Wiadomości

Pomorskie Forum Samorządowe jedną z najlepszych inicjatyw zdrowotnych w Polsce. Jeśli chcesz, żeby wygrało, zagłosuj już teraz

Członkowie Pomorskiego Forum Samorządowego ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia.
Członkowie Pomorskiego Forum Samorządowego ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Fot. Arkadiusz Bednarek

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu organizowanego po raz drugi przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.

Spośród 179 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw z 82 samorządów wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.

Laureaci zostaną wyłonieni przez radę konsultacyjną, a jeden z projektów otrzyma też nagrodę czytelników. Głosowanie trwa do 1 marca do godz. 12.00. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek laureatom odbędzie się 7 marca 2019 r. podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Czym jest PoFoS?

Pomorskie Forum Samorządowe ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia (PoFoS) zostało powołane w 2012 r. z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego. Jest wpisane w Regionalny Program Strategiczny Zdrowie dla Pomorzan, który wchodzi w skład Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

PoFoS zrzesza przedstawicieli 20 powiatów z naszego regionu. Do tej pory było 26 spotkań, w tym dwudniowe warsztaty szkoleniowe. Celem tej inicjatywy jest rozwój pomorskiej profilaktyki i promocji zdrowia. Odbywa się to poprzez stały kontakt przedstawicieli lokalnych jednostek samorządu terytorialnego, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Chodzi też o wypracowanie rozwiązań kwestii problematycznych, podnoszenie kompetencji oraz budowanie projektów partnerskich. Podejmowano takie kwestie jak m.in.: problemy zdrowia psychicznego, zwalczania HIV i zapobiegania AIDS, chorób rzadkich, chorób zakaźnych reumatoidalnego zapalenia stawów, profilaktyki chorób nowotworowych (raka szyjki, piersi i jelita grubego), a także  możliwości pozyskiwania funduszy europejskich na programy zdrowotne.

– Cieszy mnie, że nasza inicjatywa została zauważona na forum ogólnopolskim – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Działanie samorządu województwa pomorskiego przynosi wymierne efekty. Wspólnie z powiatami wypracowaliśmy projekty profilaktyczne zmierzające do wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Ponadto, w 2018 roku, wraz z 11 powiatami zrealizowaliśmy i współfinansowaliśmy program szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka. Tego typu inicjatywy są bardzo ważne, gdyż profilaktyka w świadomości mieszkańców naszego kraju i regionu istnieje niestety nadal w bardzo znikomym zakresie. Liczę na to, że nasze przedsięwzięcie zostanie nagrodzone. Pozwoli to dodatkowo promować nasze działania. Gorąco zachęcam wszystkich do głosowania. Każdy głos jest ważny – przekonuje Kapała-Sokalska.

Finalistami tegorocznej edycji są też Gdańsk, Gdynia i powiat kartuski.

Głosować na inicjatywę „Pomorskie Forum Samorządowe ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia " można do 1 marca 2019 r. do godz. 12.00.

Przypomnijmy, że w 2018 r. doceniona została akcja Pomorskie dla Zdrowia

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj