Przejdź do komentarzy

Sport to zdrowie. Zadbaj o siebie i zacznij ćwiczenia

ćwiczący na plaży ludzie
Fot. pixabay

W trosce o zdrowie swoich mieszkańców miasta Gdańsk, Sopot i Gdynia proponują szeroką ofertę bezpłatnych zajęć fizycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Ćwiczenia fizyczne odgrywają podstawową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i umysłowego. Formy aktywności fizycznej mogą być bardzo różne, od łagodnego joggingu do wyczerpującej gimnastyki. Sport jest zastępczym lekiem na stres, zmęczenie, złe samopoczucie, problemy w wielu dziedzinach zdrowia. Jedną z podstawowych zalet wzmożonej aktywności fizycznej jest utrzymywanie w zdrowiu naszego organizmu, a zatem jest to najtańszy i ogólnie dostępny sposób profilaktyki wielu chorób. Regularne uprawianie sportu wpływa korzystnie na cały organizm, ale szczególne znaczenie ma dla układu oddechowego, krążenia i układu ruchu. Jeszcze inną zaletą regularnego uprawiania sportu jest spalanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, co pozwala stracić nadliczbowe kilogramy. Wiadomo, że z wiekiem sprawność organizmu spada i jest to zależność czysto fizjologiczna, ale można to nieco odłożyć w czasie zaczynając aktywnie żyć już wcześniej, co procentuje w późniejszym wieku doskonałą kondycją. Aktywność ruchowa doskonale wpływa także na naszą psychikę, nie tylko poprzez poprawę ukrwienia mózgu. W czasie wysiłku odrywamy się od życia codziennego, a skupiamy się na pracy naszych mięśni, co znakomicie odstresowuje. Długotrwałe działanie czynnika stresogennego odbija się na zdrowiu całego naszego organizmu, a więc należy o niego zadbać np. przez ćwiczenia fizyczne, które poprawiają nastrój i dają chęci do życia i pokonywania codziennych trudności. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia a efektem tego jest poprawa samopoczucia oraz kondycji, nie tylko tej fizycznej.

Samorządy Sopotu, Gdańska i Gdyni aby ułatwić mieszkańcom dostęp do zajęć oraz edukować ich w zakresie właściwego uprawiania sportu a tym samym dążyć do poprawy jakości ich życia, proponują całą gamę bezpłatnych zajęć fizycznych. Celem jest to aby dotrzeć do młodych i tych dojrzałych, dzieci, młodzieży i całych rodzin, nakłonić ich aby wyszli z domów i sprawdzili, jaki zastrzyk hormonu szczęścia daje chwila wysiłku fizycznego, jaką porcję endorfin, radości i samozadowolenia można uzyskać nawet po krótkim biegu czy marszu.

Zdrowi i Aktywni w Sopocie

Zdrowi i Aktywni to miejski program realizowany w ramach zapoczątkowanego w październiku 2009 roku projektu propaguje zdrowy styl życia oraz kreuje nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego, zdrowego odżywiania, a także umiejętności zabawy i relaksu na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Do udziału zapraszani są wszyscy mieszkańcy Sopotu, bez względu na wiek, formę, czy sylwetkę. Szczegóły i oferta zajęć na stronie Zdrowi i aktywni

Aktywuj się w Gdańsku

To program realizowany przez Gdański Ośrodek Sportu od 2013 roku. Tworzy go cykl bezpłatnych, systematycznych zajęć, których celem jest poprawa zdrowia uczestników. Polega on na realizacji zajęć sportowych, które łączą następujące cechy:

  1. odbywają się regularnie, nie rzadziej niż raz w tygodniu;
  2. skierowane są głównie do mieszkańców Gdańska;
  3. są ogólnodostępne i bezpłatne dla uczestników;
  4. nie są wymagane zapisy i można dołączyć w każdej chwili.

 W realizacji programu wykorzystywane są obiekty wewnętrzne lub odbywają się one w ciekawych plenerach np. plaża, Park im. R. Reagana lub Trójmiejski Park Krajobrazowy. Do zajęć przystąpić może każdy uczestnik bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, rasę, wyznanie czy kondycję fizyczną. Uczestnik, do programu może przystąpić w każdej chwili, ćwiczyć regularnie lub okazjonalnie w wybranych treningach. Prowadzą je doświadczeni instruktorzy. Oferta zajęć zbudowana jest w taki sposób, aby jej różnorodność pozwalała zaspokoić potrzeby mieszkańców w najbardziej popularnych dyscyplinach sportowych, ale także odpowiadała dla osób w różnych wieku i możliwościach ruchowych. Rodzaje zajęć odzwierciedlają nie tylko tradycyjne już formy ruchu, ale także proponują stosunkowo nowe i innowacyjne formy aktywności. Szczegóły i oferta zajęć na stronie Aktywuj się w Gdańsku

Gdyńskie Poruszenie

Program wystartował w 2013 roku i od tego czasu przeszedł sporą transformację: od pojedynczych treningów w przestrzeni miejskiej do cyklu zajęć sportowych, z których bezpłatnie korzystać mogą wszyscy chętni. Szeroka oferta przewiduje aktywności dla: dzieci, seniorów, niepełnosprawnych czy młodych rodziców. Obiekty Gdyńskiego Centrum Sportu codziennie odwiedzają setki spragnionych ruchu i endorfin gdynian.
Od 17 września instruktorzy Gdyńskiego Poruszenia zameldują się w sześciu nowych lokalizacjach. Z bezpłatnych zajęć zumby, jogi czy pilatesu skorzystają mieszkańcy: Obłuża, Grabówka, Cisowej, Karwin, Chwarzna oraz Oksywia, gdzie od trzech lat prowadzony jest bliźniaczy projekt „Oksywskie Poruszenie". Szczegóły i oferta zajęć na stronie GdyniaSport

 

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj