Przejdź do komentarzy

Wiadomości

Tydzień dla serca. Za darmo i bez skierowania przebadaj się i sprawdź, czy nie jesteś chory

serce na dłoni
Fot. pixabay

Badania EKG, ciśnienia, poziomu cukru to tylko niektóre z propozycji, jakie za darmo oferuje pacjentom Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku w poniedziałek 9 kwietnia 2018 r.

Porady odbywają się w ramach Tygodnia dla serca. Będzie on obchodzony od 17 do 24 kwietnia. Natomiast słupski szpital postanowili już tydzień wcześniej sprawdzić stan zdrowia pacjentów.

Dlaczego wiele osób choruje na serce

Tydzień dla serca to także odpowiedni czas na zastanowienie się nad przyczynami wzrostu zachorowań na choroby układu krążenia. Są to schorzenia obejmujące zarówno narządy, jak i tkanki wchodzące w skład układu krążenia m.in.: serce, tętnice i żyły. Do najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego należą: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica żylna i niewydolność serca. Na te schorzenia mają największy wpływ takie czynniki jak np.: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, stres, brak aktywności fizycznej i otyłość.

Ponadto, zgony spowodowane chorobami układu krążenia stanowią prawie połowę wszystkich przyczyn śmierci w Europie. A w Polsce co roku z tego powodu umiera ok. 170-200 tys.

Porady i badania

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku będzie można wykonać bezpłatne badania EKG, ciśnienia, poziomu cukru, określenia wskaźnika BMI i WHR (pomiar stosunku bioder do pasa). EKG od razu odczyta lekarz. Kardiolog podpowie, jak zadbać o serce i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Psycholog określi podatność na stres. Natomiast dietetyk podpowie, jak skomponować dietę obniżającą poziom cholesterolu.

Pacjenci oraz mieszkańcy Słupska będą mogli wziąć udział w wykładzie dotyczącym żywienia w chorobach układu krążenia.

Dodatkowo odbędą się szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia. Instruktorzy pokażą też jak właściwie uprawiać nordic walking oraz gimnastykę ogólnousprawniającą. Chętni będą mogli obliczyć wskaźnik masy ciała, zmierzyć obwód pasa, WHR.

Sprawdź, czy nie masz problemów z sercem 

9 kwietnia 2018 r., poniedziałek, godz. 14.00-14.00

sala konferencyjna budynku administracji Szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku

ul. Hubalczyków 1, Słupsk

 •  pomiar ciśnienia, tętna, pomiar poziomu cukru, BMI, WHR (pomiar stosunku bioder do pasa),
 • badania EKG wraz z odczytem w godz. 10.00-12.00,
 • porady  kardiologa w godz. 10.00-13.00,
 • porady psychologa – określanie podatności na stres,
 • warsztaty zajęciowe – arteterapia (rysowanie, malowanie, papieroplastyka w ramach odstresowania)
 • wyznaczanie tętna treningowego,
 • instruktaż nordic walking: I grupa instruktarz o godz. 10.00, marsz, godz. 10.15-10.45, II grupa instruktaż godz. 11.00, marsz godz. 11.15-11.45
 • instruktaż z udzielania pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia w godz. 10.00-12.00
 • gimnastyka ogólnousprawniająca w godz. 10.00 do 12.00 (obowiązuje strój sportowy) 
 • wykład dotyczący żywienia w chorobach układu krążenia w godz.12.00-12.30
 • masaż relaksacyjny karku i ramion oraz masaż dłoni

Zobacz: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku

 Zobacz: Ból za mostkiem. Czy to już zawał, czy tylko niedotlenienie?


 
view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj