Przejdź do komentarzy

Wiadomości

W niedzielę WOŚP zagra po raz 27. Tym razem na sprzęt dla szpitali dziecięcych

Sala na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu św. Wojciecha.
Sala na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu św. Wojciecha. Fot. Sławomir Lewandowski

Badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, pokazy ratownictwa medycznego, a także vouchery na zabiegi – tak będzie wyglądał finał WOŚP w tzw. szpitalach marszałkowskich. Zebrane pieniądze pomogą w diagnostyce najmłodszych pacjentów.

W całej Polsce, podczas 27. finału WOŚP pracować będzie 120 tys. wolontariuszy wyposażonych w 35 mln czerwonych serduszek. W Gdańsku pieniądze zbierać będzie ponad 1,2 tys. wolontariuszy. Licytacja odbywa się też w internecie.

Pomaganie przez licytowanie

Pieniądze zebrane w czasie tegorocznego 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na nowoczesny sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Chodzi m.in. o rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, echokardiografy. W Polsce istniej prawie 50 takich placówek.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk na licytację przekazał m.in. fragment szkicu kolorystycznego zrekonstruowanego fresku „Nieba polskiego" autorstwa Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego, namalowanego w 1938 r. w auli Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Gdańsku z certyfikatem autentyczności, książkę „Kamerdyner. Miłość. Wojna. Zbrodnia" z autografami Filipa Bajona, Marka Klaty, Anny Radwan,  Marianny Zydek, Mirosława Piepki i Olgi Bieniek, unikatowe wydanie z okazji 100-lecia Niepodległości „Wiatru od morza" Stefana Żeromskiego ze specjalnie przygotowanymi na tę okazję ilustracjami.

– Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja dobroczynna, która już na trwałe wpisała się w styczniowy kalendarz wydarzeń. Stanowi ona piękną manifestację solidarności międzyludzkiej – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Dzięki zebranym do tej pory środkom udało się wyposażyć w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny i niemedyczny wiele pomorskich szpitali. A zarówno mali, jak i starsi pacjenci mogą szybciej otrzymać diagnozę i fachową pomoc. W tym roku pieniądze będą zbierane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla szpitali specjalizujących się w leczeniu najmłodszych pacjentów – dodała wicemarszałek Kapała-Sokalska podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Co będzie się działo w szpitalach marszałkowskich?

– Szpitale, dla których właścicielem lub podmiotem tworzącym jest województwo pomorskie z jednej strony są beneficjentami akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale z drugiej strony bardzo aktywnie włączają się w zbiórkę funduszy. W pomorskich szpitalach będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, do czego bardzo zachęcam – wyjaśniała wicemarszałek Kapała-Sokalska.

Szpitale Pomorskie zorganizują stoiska, które będą w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej. – Pracownicy naszych szpitali będą bezpłatnie badać m.in. poziom glukozy we krwi, cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze. Na każdym ze stoisk będzie także wolontariusz WOŚP z puszką, do której będzie można wrzucić datek. Wszystko to na rzecz najmłodszych pacjentów szpitali, na które w tym roku zaplanowano zbiórkę – wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. W Gdyni oraz w Wejherowie stoiska będą otwarte w godz. 13.00-18.00.

Copernicus Podmiot Leczniczy w godz. 15.00-21.00, jak co roku, ma stoisko na Targu Węglowym w Gdańsku. – Od kilku lat bierzmy udział w finale WOŚP w Gdańsku – tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik spółki. – W tym roku ponownie utworzymy punkt medyczny, gdzie będziemy uczyć pierwszej pomocy, mierzyć ciśnienie i cukier. W ten symboliczny sposób chcemy podziękować Fundacji WOŚP za przekazany do tej pory sprzęt, który ratuje zdrowie, życie naszych pacjentów i wpływa na komfort oraz jakość pracy personelu medycznego naszej spółki – dodaje Brożek.

Karetka medyczna ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie weźmie udział w zabezpieczeniu imprezy odbywającej się na rynku. Ponadto, odbędzie się pokaz klasycznego ratownictwa medycznego oraz nauki pierwszej pomocy. Na licytację szpital przekazał dwa karnety dla dwóch osób na zabiegi w kriokomorze.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku przekazuje po 10 kuponów na badania laboratoryjne w Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej w kierunku diagnostyki parazytologicznej (pasożyty) oraz na morfologię, jonogram, gospodarkę tłuszczową i test anty HCV. Będą one do wylicytowanie na aukcji Allegro oraz na żywo w czasie finałowej imprezy WOŚP w Słupsku.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne dołącza się do sopockiego finału i proponuje szkołę zdrowych pleców (dla najmłodszych), porady dietetyka i fizjoterapeutów, pomiar BMI. Będą też pogadanki o osteoporozie dotyczące bólów kręgosłupa (dla dorosłych), opowiadanie o emocjach (zajęcia prowadzone przez psychologa dziecięcego), a w ramach zabiegów pokazowych – fala uderzeniowa.

Jaki sprzęt do tej pory trafił do szpitali?

Szpitale marszałkowskie od lat korzystają ze sprzętu medycznego i wyposażenia kupionego ze środków WOŚP. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat otrzymały sprzęt za prawie 5,8 mln zł.

Szpitale spółki Copernicus od 1999 do 2018 r zyskał sprzęt medyczny i wyposażenie za ponad 6 mln zł. Do Szpitala im. św. Wojciecha w Gdańsku. trafił sprzęt o wartości prawie 2,8 mln zł. Były to m.in.: inkubatory, aparat USG, kardiomonitory i łóżka. Natomiast Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku w latach 2007-2018 zyskał wsparcie o wartości ponad 3,3 mln zł. Wśród sprzętu i wyposażenia były m.in.: kardiomonitory, respiratory, aparat USG  i łóżka dziecięce.

Szpitale Pomorskie w 2018 r. otrzymały m.in. kardiomonitory, elektrokardiograf, inkubator i aparat do USG. Cały sprzęt miał wartość prawie 800 tys. zł.

Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie ofiarowano m.in.: ultrasonograf, łóżeczka dla dzieci, urządzenie do screeningowego badania słuch otoread za prawie 14 tys. zł. Jak mówi dr Marek Biernat, ordynator Oddziału dziecięcego: „Bez tego otrzymanego sprzętu szpitalowi byłoby naprawdę ciężko. Pomoc ze strony fundacji o wartości kilkuset tysięcy złotych odciążyła szpital, któremu byłoby trudno ze swoich środków zakupić brakujący sprzęt. Uratowało to środki własne szpitala, a zarazem spełniło oczekiwania dosprzętowienia i unowocześnienia w naszym szpitalu ".

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku wzbogacił się m.in. o : łóżka szpitale, pulsoksymetr, lokalizator naczyń krwionośnych za ponad 120 tys. zł.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku dostał urządzenie do screeningowego badania słuchu Otoread za prawie 14 tys. zł

Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdański zyskał materace przeciwodleżynowe za prawie 30 tys. zł.

WOŚP pomaga utrzymać wysokie standardy leczenia

System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się z coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Według Jerzego Owsiaka dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku. – Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Wielka orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej – dodaje Jerzy Owsiak. –  Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie" bardziej istotnych potrzeb. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych orkiestry. 

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj