Przejdź do komentarzy

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

mycie rąk
pixabay

WZW A, inaczej "żółtaczka pokarmowa", to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV).

Często zakażenie wirusem typu A określa się jako chorobę brudnych rąk lub żółtaczkę pokarmową. Nietrudno zarazić się np. w publicznej toalecie czy poprzez korzystanie z ogólnej stołówki, jeśli zarządzający nie przestrzegają zasad higieny.

Szacuje się, że wirusowe zapalenie wątroby typu A stanowi ok. 59 proc. wszystkich przypadków WZW na świecie i ok. 40 proc. wszystkich przypadków WZW w Europie. Rocznie notuje się ok. 1,2-1,4 mln zachorowań. 20 proc. chorych wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Śmiertelność jest niska i wynosi 0,6-2,1 proc.

Jak dochodzi do zakażenia?

  • Przyczyną może być spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej (także w formie kostek lodu), mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów.
  • Wirus znajduje się we krwi i stolcu, wystarczy zatem, że osoba będąca nosicielem wirusa nie umyje rąk po wyjściu z toalety i zacznie przygotowywać dla innych posiłek. 
  • Do zakażenia może dochodzi także poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną w bezobjawowym stadium choroby.

Objawy

Wirus wylęga się w organizmie od 15 do 50 dni (średnio ok. 30 dni). Po tym czasie pojawiają się objawy choroby, choć czasami zakażenie przechodzi się bezobjawowo. Dzieje się tak u 90 proc. dzieci do 5. roku życia. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Choroba szczególnie łatwo rozprzestrzenia się w dużych skupiskach, takich jak żłobki, przedszkola i szkoły.

Pierwsze objawy choroby przypominają przeziębienie.  Mogą pojawiać się: złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, brak apetytu, ból mięśni i stawów, nudności i wymioty, ból brzucha. Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw choroby - żółtaczka (zżółknięcie skóry i twardówek oczu), której może towarzyszyć powiększenie wątroby, mocz staje się ciemny, a stolec przeciwnie – jasny, odbarwiony. Objawy ostre ustępują najczęściej po kilku dniach.

Leczenie

Przeciw tej chorobie nie ma poza szczepionką i dietą odpowiednich leków. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A jest długie i uciążliwe. Terapia polega głównie na obserwacji i zapewnieniu choremu  właściwych warunków: spokoju i odpowiedniej diety itp. Specjalna dietę należy utrzymywać przez kilka miesięcy. Zazwyczaj choroba przebiega łagodnie i kończy się pełnym wyzdrowieniem. Mogą wystąpić powikłania WZW A. Należą do nich cholestaza (zastój żółci, żółtaczka cholestatyczna), anemia aplastyczna (aplazja szpiku), ostra niedokrwistość hemolityczna czy nadostre zapalenie wątroby. Ponadto może dojść do nawrotów choroby (w 10-20 proc. przypadków). Przejście choroby zapewnia całkowitą odporność na żółtaczkę typu A.

Zakażenie HAV nie prowadzi do rozwoju marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby. Wirus HAV nie wywołuje przewlekłego zapalenia wątroby.

Zapobieganie

Najważniejszą zasadą chroniącą przed zarażeniem WZW A to przestrzeganie zasad higieny, szczególnie podczas przygotowywania posiłków. Należy spożywać potrawy po obróbce termicznej (gotowane, pieczone, smażone) oraz unikać niegotowanego mięsa i kupowania żywności na ulicznych straganach. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej zwłaszcza podczas pobytu za granicą.

 

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj