Przejdź do komentarzy

XX spotkanie PoFoS

rozsypane tabletki
pixabay

XX Posiedzenie PoFoS zorganizowano w ramach Debaty „Zdrowy powrót do pracy - Znaczenie wczesnej diagnostyki i interwencji w RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów)".

Niestety frekwencja ze strony powiatowych JST była minimalna- 2 osoby!

W dniu 22 czerwca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyła się Debata : „Zdrowy powrót do pracy - Znaczenie wczesnej diagnostyki i interwencji w RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów)". Jest ona częścią cyku spotkań regionalnych - konferencji edukacyjnych organizowanych przy współudziale urzędów marszałkowskich przez Stowarzyszenie CEESTAHC. Cykl ten objęty jest patronatem konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego, krajowego konsultanta medycyny pracy oraz patronatami instytucji związanych z edukacją podyplomową (m.in. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Instytut Medycyny Pracy). Konferencję objął patronatem Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk.

Główne tematy poruszane na konferencji:

 1. Wnioski z pierwszej edycji cyklu "Zdrowy powrót do pracy"  - Tomasz Jan Prycel - Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC.
 2. Wprowadzenie do problematyki diagnostyki i terapii RZS w województwie pomorskim - dr n. med. Małgorzata Sochocka-Bykowska – konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii w województwie pomorskim.
 3. Program wczesnej diagnostyki RZS w warunkach polskich - prof. nadzw. dr hab. n med. Brygida Kwiatkowska - Przewodnicząca Narodowej Rady Reumatologii; Kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów; Dyrektor ds. Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher.
 4. Pozyskiwanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekty dotyczące chorób układu kostno-stawowego - Jolanta Wierzbicka – kierownik Referatu strategii i Programów Zdrowotnych, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
 5. Wprowadzenie do projektu "Early Intervention" – Piotr Miozda, przedstawiciel Stowarzyszenia CEESTAHC.

 

Najważniejsze wnioski płynące z przedstawionych prezentacji to:

 • konieczność zwrócenia uwagi społeczeństwa i lekarzy pierwszego kontaktu (POZ) na chorobę RZS i jej wykrywanie we wczesnym stadium – potrzeba edukacji,
 • wprowadzenie rozwiązań prowadzących do skrócenia czasu od pierwszych objawów choroby do podjęcia interwencji (skrócenie do okresu 12 tygodni – niezbędne do skutecznego leczenia),
 • dążenie do lepszej (zgodnej z rzeczywistymi kosztami) wyceny świadczeń reumatologii ambulatoryjnej przez płatnika,
 • współpraca jednostek samorządu terytorialnego, instytucji publicznych i podmiotów leczniczych (w tym lekarzy POZ) w celu wykorzystania środków finansowych na realizację programu wykrywania i diagnostyki RZS,
 • konieczność dyskusji nad monitorowaniem gospodarczych i społecznych skutków zachorowalności na RZS (więcej informacji tutaj http://earlyinterventiontoolkit.com/),
 • dążenie aby każda złotówka zainwestowana w program przyniosła oczekiwane efekty w oszczędnościach wynikających ze spadku absencji chorobowej (zmniejszanie kosztów pośrednich).

Zaprezentowano także Portal  http://www.dobreprogramyzdrowotne.pl, który w swoim głównym zamierzeniu, przeznaczony jest dla wszystkich osób z Jednostek Samorządu Terytorialnego zajmujących się tematyką zdrowia. Przydatne informacje znajdą tu zarówno pracownicy wydziałów zdrowia jak i radni, którzy chcą opracować program zdrowotny zgodny z wymogami Agencji Oceny Technologii Medycznych. Znajdujący się na portalu „Kreator programów zdrowotnych" zawiera wzory „modelowych programów", które będzie można bezpłatnie wykorzystać w pracy nad nowym, własnym programem.

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj