Przejdź do komentarzy

XXVI spotkanie POFOS

Uczestnicy IV Sympozjum Zintegrowanej Opieki Zdroowtnej
Uczestnicy IV Sympozjum Zintegrowanej Opieki Zdroowtnej Fot. Barbara Śliwińska

W dniu 13 grudnia 2018 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku odbyło się Sympozjum Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej. Członkowie POFOS byli jego uczestnikami.

 

Organizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych oraz Pomorskim Związkiem Pracodawców Ochrony Zdrowia działając dla Pomorskiego Partnerstwa na rzecz Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej.

Spotkanie było podzielone na trzy części:

  • Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce – w poszukiwaniu modelu skoncentrowanego na człowieku
  • Czy jesteśmy gotowi do wyjścia poza „silosy" w opiece geriatrycznej i senioralnej?
  • Rola podstawowej opieki zdrowotnej  w nowych modelach opieki koordynowanej

Pierwsza część została poświęcona pilotażowi Centrum Zdrowia Psychicznego. Przedstawiono jego założenia i cele widziane zarówno z perspektywy twórcy jak i realizatorów. Omówiono także funkcjonowanie opieki środowiskowej na wybranych przykładach  krajów europejskich. O sytuacji w opiece psychiatrycznej dyskutowano podczas panelu z przedstawicielami szpitali psychiatrycznych, NFZ, konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie psychiatrii.

Kolejna część dotyczyła opieki geriatrycznej i senioralnej. W dobie starzejącego się społeczeństwa podkreślono konieczność  łączenia usług medycznych dla seniorów z działaniami opieki społecznej. Zwrócono także uwagę na marginalne traktowanie geriatrii między innymi poprzez niską wycenę oraz błędne mniemanie, że interna może ją zastąpić.

W ostatniej części zaprezentowano blaski i cienie działającego już programu opieki kompleksowej w postaci POZ+ oraz nowego projektu POZ OK skierowanego do małych podmiotów leczniczych. Przedstawiono także założenia pilotażu programu Kompleksowej Opieki Nad Osobami z Niewydolnością Serca (KONS).  Dwuletni pilotaż przeprowadzony będzie przez sześć ośrodków koordynujących. Łącznie z programu pilotażowego skorzysta ponad pięć tysięcy pacjentów. 

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj