Przejdź do komentarzy

Zespół AIDS - IV spotkanie

napis AIDS
Fot. pixabay

W dniu 23 stycznia 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego.

Jacek Sękiewicz, Przewodniczący Zespołu  powitał zgromadzonych po raz pierwszy w nowym roku. Następnie przedstawił osiągnięcia Pana Zbigniewa Zawadzkiego (Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku) wyróżnionego przez Kapitułę w Konkursie „Pozytywnie Otwarci" za najciekawsze programy w obszarze edukacji i aktywizacji, profilaktyki oraz diagnostyki i monitoringu HIV. Wręczył mu pamiątkowy album w imieniu Pana Marszałka Województwa Pomorskiego.

W kolejnej części spotkania omówione zostały wydarzenia zaplanowane w roku 2018. I tak członkowie Zespołu wyrazili chęć organizacji i uczestnictwa w :

  1. 20 maja - Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
  2. 25 kwietnia – festiwal filmowy o tematyce HIV/AIDS
  3. Połowa czerwca – wizyta studyjna w Ośrodku Readaptacji Stowarzyszenie Solidarni „Plus" Eko Szkoła Życia w Wandzinie
  4. Koniec września – wizyta studyjna w Słupsku, miejscu działania PKD.

Następnie ustalono, że dane o stanie realizacji zadań  Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie pomorskim zostaną zebrane i przekazane do Sekretarza Zespołu. Dane te posłużą do wydania Raportu Rocznego z realizacji ww. zadań. Raport ten będzie zawierał także charakterystykę demograficzną województwa, informacje o epidemiologii HIV i AIDS, o opiece medycznej nad chorymi na AIDS, o wsparciu socjalnym dla chorych i zakażonych oraz rekomendacje i wnioski. Prace nad raportem zostały rozdzielone wśród członków Zespołu.

Ostatnim punktem spotkania była informacja o zasadach finansowania punktów konsultacyjno – diagnostycznych w roku 2018 ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS. Działające w naszym województwie dwa takie punkty (w Gdańsku i w Słupsku) finansowanie otrzymają dopiero od 22 stycznia i dopiero wtedy będą mogły przyjmować pacjentów. Umowa z KC ds. AIDS zostanie podpisana na trzy lata.

 Następne spotkanie Zespołu zaplanowano na 20 marca 2018 r.

 

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj