Przejdź do komentarzy

Zespół ds. AIDS - VIII spotkanie

napis czerwony AIDS
Fot. pixabay

W dniu 3 grudnia 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego.

 

W spotkaniu oprócz członków Zespołu, uczestniczyła jako gość Pani Agnieszka Kapała – Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.   

Na początku Panowie Zbigniew Zawadzki i Adam Hęćko w kilku zdaniach podsumowali konferencję „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie", która odbyła się w dniach 26-27 listopada 2018 r. w Warszawie. Więcej szczegółów o konferencji tutaj.

Przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej przypomnieli o zaplanowanym na wiosnę Festiwalu Filmów o tematyce HIV/AIDS. Tym razem jego uczestnikami będzie młodzież nie tylko z województwa pomorskiego ale też i kilku przyległych. Prezentowane filmy świadczą o coraz większej świadomości młodzieży na temat drogi przenoszenia zakażeń HIV (głównie przez kontakty seksualne, a nie przez iniekcyjne używanie narkotyków) a tym samym wskazują, że jest to skuteczna edukacja. Pani Aneta Bardoń – Błaszkowska potwierdziła, że w większości osoby, u których wykryto HIV zakaziły się poprzez kontakty seksualne. Wskazała na potrzebę uczulenia lekarzy aby zachęcali pacjentów do testów w celu wykrycia HIV.

W kolejnej części spotkania członkowie Zespołu przedstawili stopień realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w roku obecnym przez instytucje, które reprezentują. Poruszono także temat finansowania i obłożenia przez pacjentów działających w naszym województwie punktów konsultacyjnych. Pan Adam Hęćko zwrócił uwagę na niedostatecznie finansowanie działań związanych z profilaktyką i diagnostyką HIV oraz na potrzebę zabiegania o ich zwiększenie.

Następne spotkanie Zespołu zaplanowano na dzień 5 lutego 2019 r.

view szablon artykułuUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj