Zum Inhalt wechseln

Wiadomości

„Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w profilaktyce chorób zakaźnych” – konferencja

strzykawka wbita w kulę ziemską
Fot. pixabay

Konferencja odbędzie się w dniu 15 czerwca 2018 r. o godzinie 10,45 w Sali im. Lecha Bądkowskiego w UMWP w Gdańsku.

Organizatorami konferencji jest Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Jest to już kolejna konferencja z cyklu konferencji samorządowych „Zdrowie – Człowiek – Profilaktyka". Głównym tematem poruszanym na konferencji będą wyzwania w profilaktyce chorób zakaźnych ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń pneumokokowych.

Zobacz Szczegółowy Program Konferencji

Wobec narastającej zachorowalności na zakażenia pneumokokowe w województwie pomorskim, a także groźnych powikłań i utrzymujących się od lat wysokich wskaźników umieralności, wzrasta potrzeba podjęcia działań profilaktycznych. Co roku z powodu pneumokoków umiera nawet kilka milionów osób na świecie. Województwo pomorskie jest niestety w ścisłej czołówce jeśli chodzi o liczbę zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową w skali kraju. Trzeba pamiętać, że osoby szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z zakażeniem pneumokokami – to chorzy na choroby przewlekłe, z obniżoną odpornością. Dla nich pneumokoki są bardzo groźne.

Na konferencji zostanie przedstawiony między innymi projekt Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka, stworzony przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Ponad połowa powiatów województwa pomorskiego poparła ideę wdrożenia regionalnego programu polityki zdrowotnej i podjęła decyzje o współfinansowaniu wraz z SWP szczepień ochronnych dla mieszkańców swoich powiatów.  Rok 2018 będzie rokiem pilotażowym, w którym to wsparciem objętych zostanie ok. 30 % osób będących w grupie ryzyka w wieku 65 +. Jedyną skuteczną metodą zapobiegającą zachorowaniom są szczepienia, które niestety są kosztowne i zapewne to stanowi czynnik przyczyniający się do małej ich popularności. Szacunkowy koszt Programu w tym roku to ponad 1 milion złotych. W chwili obecnej program oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji a po jej uzyskaniu ogłoszony zostanie konkurs na realizatorów szczepień. 
view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept