Zum Inhalt wechseln

Będą szczepionki przeciwko pneumokokom dla pomorskich seniorów. To drugi tego typu program w kraju

Przedstawiciele powiatów, które podpisały porozumienia na współfinansowanie szczepionek przeciwko pneumokokom dla seniorów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 27 czerwca 2018 r.
Przedstawiciele powiatów, które podpisały porozumienia na współfinansowanie szczepionek przeciwko pneumokokom dla seniorów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 27 czerwca 2018 r. Fot. Dorota Kulka

Trzy tysiące osób powyżej 65 roku życia skorzysta z bezpłatnych szczepionek. Powiaty podpisały porozumienia o współfinansowanie szczepienia. To pilotaż na Pomorzu i pierwszy program realizowany z powiatami.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano porozumienia o współfinansowanie programu szczepień ochronnych. Powiat wejherowski podpisał porozumienie 25 czerwca, natomiast – 27 czerwca 2018 r. powiaty: bytowski, chojnicki, kościerski, kwidzyński oraz tczewski. Niedługo zostaną też zawarte kolejne porozumienia na szczepienia. Chodzi o powiaty: człuchowski, kartuski, malborski, pucki, Gdynia, Sopot i Słupsk.

Element polityki senioralnej

–  To pierwszy realizowany wspólnie z powiatami program zdrowotny, który dofinansowujemy. Jest dedykowany seniorom, których w naszym regionie przybywa. Poza profilaktyką równie ważna jest działalność edukacyjna i uświadomienie mieszkańcom województwa istniejących zagrożeń. Osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. Ich stan zdrowia, w szczególności przewlekłe choroby, na które cierpią, powodują, że stają się bardziej podatni na zachorowania. Dlatego też samorząd wojewódzki podjął decyzję o jego wsparciu finansowym w 50 proc., czyli w takiej samej wysokości jak powiaty. Przypominam, że województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy jak: wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, cukrzyca typu 2 oraz rehabilitacja kardiologiczna – wyjaśnia Paweł Orłowski.

Szczepionka uchroni seniorów przez chorobą lub powikłaniami 

W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. Ponad połowa powiatów z województwa pomorskiego poparła ideę wdrożenia regionalnego programu polityki zdrowotnej i podjęła decyzję o współfinansowaniu wraz z samorządem wojewódzkim szczepień ochronnych dla mieszkańców tych powiatów. W 2018 r. będzie wprowadzony pilotażowy program, w ramach którego wsparciem objętych zostanie ok. 30 proc. osób będących w grupie ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli, dychawicą oskrzelową) w wieku 65 +, czyli prawie trzy tysiące seniorów. Szacunkowy koszt programu w tym roku to około 1 mln zł.

– Celem założenia Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokowi poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych przeciw pneumokokom wśród populacji objętej programem – wyjaśnia Agnieszka Stecz z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dzięki realizacji programu wzrośnie liczba pacjentów stosujących szczepienia przeciw pneumokokom. Zwiększy się też świadomość zdrowotna wśród pacjentów z grup ryzyka oraz wiedza personelu medycznego. Zakłada się, że zmniejszy się zapadalność na inwazyjne zakażenia pneumokokowe w naszym regionie oraz zmniejszy liczba spowodowanych przez te bakterie zgonów – dodaje Stecz.

Program oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a po jej uzyskaniu zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów szczepień.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich spowodowana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc.

Sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie?

Najwyższą zapadalność na chorobę pneumokokową odnotowuje się w województwach pomorskim, mazowieckim i opolskim. Co roku z  jej powodu umiera nawet kilka milionów osób na świecie. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z zakażeniem pneumokokami są osoby z chorobami przewlekłymi i obniżoną odpornością. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych oraz dzieci. Szczepienie przeciwko pneumokokom pomoże ustrzec się przed częścią chorób oraz zminimalizuje ryzyko zachorowania na inne.

Od 1 stycznia 2017 r. szczepienia dla dzieci są wpisane w Program Szczepień Ochronnych. Ministerstwo Zdrowia finansuje tzw. 10-waletną szczepionkę (chroni przed 10 serotypami, stosuje się ją u dzieci od 6 tygodnia do 5 roku życia). Lepsza jest odpłatna 13-walentna (chroni przed 13 serotypami), która skierowana jest nie tylko do dzieci, ale też osób dorosłych. WSSE w Gdańsku do punktów szczepień ochronnych przekazała w ramach akcji Wiosna bez pneumokoków ponad 8600 szczepionek. W województwie pomorskim zaszczepionych zostało 7930 dzieci w wieku 2-5 lat (rocznik 2013-2016).

Jak informowała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie jest na pierwszym miejscu w Polsce jeśli chodzi o zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców. W 2017 r. w naszym regionie było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Największa zapadalność była w powiecie kościerskim, natomiast żadnego przypadku nie odnotowano w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, który szczególnie dotyczy seniorów.

 

 

view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept