Zum Inhalt wechseln

Wiadomości

Lekarz POZ skieruje nawet na tomografię komputerową, a wyniki skonsultuje ze specjalistą. Nowy program opieki zdrowotnej POZ Plus na Zaspie

Budynek Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku
Budynek Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

Bilans zdrowia, badania diagnostyczne, konsultacje specjalistów, a także rehabilitacja – to założenia pilotażowego programu opieki zdrowotnej, z którego pacjenci mogą korzystać od lipca.

W Polsce do programu przystąpiło 45 przychodni, z tego trzy w województwie pomorskim. Jedną z takich placówek jest przychodnia przy Szpitalu im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Pozostałe znajdują się na Oruni i we Wrzeszczu.

 Wysokospecjalistyczne badania i porady specjalistów  

Chodzi o objęcie pacjenta kompleksową opieką przez lekarza POZ we współpracy ze specjalistami w celu ustalenia optymalnego leczenia, w oparciu o szeroką diagnostykę, którą zleca lekarz rodzinny, po konsultacji z lekarzem danej specjalności.

Lekarze POZ z przychodni, które realizują pilotażowy program, mogą zlecać nawet wysokospecjalistyczne badania takie jak np.: tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI), ultrasonografia (USG). Mogą też skierować do dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty. Zostaje ustalony tzw. indywidualny plan opieki medycznej (IPOM) dostosowany do każdego pacjenta i jego uwarunkowań zdrowotnych.

– Badania te (TK, MRI – przyp. red.) będą realizowane w terminie 1-2 tygodni od zlecenia, a na konkretny termin umówi pacjenta koordynator – mówi Katarzyna Brożek, rzecznik Coperncusa.

W przypadku odbiegających od normy wyników, lekarza POZ sam skonsultuje wyniki ze specjalistą, co ma skrócić czas oczekiwania na diagnozę i wdrożenie leczenia. W razie konieczności pacjent otrzyma też fizjoterapię ambulatoryjną świadczoną w wybranych chorobach przewlekłych.

W przychodni przyszpitalnej na Zaspie pracuje czterech lekarzy i trzech pediatrów. Pod opieką placówki jest 6,5 tys. dorosłych pacjentów. – Jeśli będzie taka potrzeba spółka może zatrudnić więcej lekarzy rodzinnych. Na tym etapie nie ma potrzeby zwiększania liczby lekarzy POZ – informuje Brożek.

Osoby, które nie są pacjentami przychodni, a chcą skorzystać z programu, mogą zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i zapisać się do ośrodka, w którym realizowany jest pilotaż POZ Plus. Porady i badania są udzielane bezpłatnie, na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 Lekarz POZ przewodnikiem pacjenta

– Lekarz POZ w programie POZ Plus jest odpowiedzialny za całościowe objęcie pacjenta opieką. Dotyczy to zarówno pacjenta zdrowego, u którego przeprowadza co pewien czas np. co 3 lata badania bilansowe, jak i pacjenta z dolegliwościami, któremu organizuje opiekę w sposób kompleksowy – wyjaśnia Anna Karkut, kierownik przychodni przyszpitalnej na Zaspie.

Ogólnopolski program POZ Plus realizuje 45 przychodni w kraju. Dotyczy on tylko osób dorosłych. Program daje lekarzom POZ większe kompetencje zwłaszcza w zakresie zlecania badań. Pacjentowi zostanie wykonany m.in. dostosowany do wieku i płci  tzw. bilans osoby dorosłej. Chodzi o wykrycie chorób przewlekłych.

– Lekarza POZ można zatem nazwać „przewodnikiem" pacjenta po systemie opieki zdrowotnej. Niebagatelną rolę odgrywa też koordynator POZ Plus, to nowa funkcja w służbie zdrowia, ale widzimy, że bardzo potrzebna. Wykonuje większość pracy administracyjnej za lekarza i pacjenta, wspiera organizacyjnie proces opieki nad pacjentem m.in. umawia na wizyty, przypomina o terminach badań oraz zapewnia przepływ informacji między uczestnikami i realizatorami programu. Jest to osoba, do której pacjent zawsze może się zwrócić o pomoc – dodaje Karkut.

W ramach nowego programu będą też specjalne pakiety edukacyjne skupiające się na usługach profilaktycznych i promocji zdrowego trybu życia.

 Przychodnia przy Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

al. Jana Pawła II 50

tel. 58 772 39 50

view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept