Zum Inhalt wechseln

Wiadomości

Największe zagrożenia i wyzwania dla zdrowia w 2019 roku według WHO

dymiący komin
Fot. pixabay

Świat stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami zdrowotnymi. W 2019 r. rozpoczyna się nowy pięcioletni plan strategiczny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Plan ten koncentruje się na osiągnięciu celów: dążenie aby o miliard więcej ludzi korzystało z dostępu do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, o miliard więcej ludzi było chronionych przed nagłymi zdarzeniami zdrowotnymi oraz aby o miliard więcej ludzi cieszyło się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Oto lista największych zagrożeń i wyzwań dla zdrowia w 2019 roku.

 1. Zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne
  Każdego dnia dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. WHO uważa zanieczyszczenie powietrza za największe zagrożenie dla zdrowia. Mikroskopijne zanieczyszczenia w powietrzu mogą przeniknąć do układu oddechowego i krążenia, uszkadzając płuca, serce i mózg, zabijając 7 milionów ludzi przedwcześnie co roku z powodu chorób takich jak rak, udar, choroba serca i płuc. Około 90% tych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie, o wysokim poziomie emisji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu, transportu, rolnictwa i gospodarstw domowych.
 2. Choroby niezakaźne
  Choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca, rak i choroby serca, odpowiadają za ponad 70% wszystkich zgonów na świecie.
 3. Globalna pandemia grypy
  Świat stanie w obliczu kolejnej pandemii grypy - jedyne, czego nie wiemy, to kiedy uderzy i w jaki sposób.
 4. Brak dostępu do podstawowej opieki medycznej.
  Ponad 1,6 miliarda ludzi (22% globalnej populacji) mieszka w miejscach, w których przedłużające się kryzysy (susze, głód, konflikty i przesiedlenia ludności) i niewydolna służba zdrowia, sprawia, że pozostają bez dostępu do podstawowej opieki medycznej.
 5. Oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe.
  Rozwój antybiotyków, leków przeciwwirusowych i leków przeciwmalarycznych to jedne z największych sukcesów współczesnej medycyny. Zdolność bakterii, pasożytów, wirusów i grzybów do opierania się tym lekom grozi odesłaniem nas do czasów, gdy nie byliśmy w stanie łatwo leczyć infekcji takich jak zapalenie płuc, gruźlica, rzeżączka i salmonelloza.
 6. Ebola i inne czynniki chorobotwórcze o wysokim zagrożeniu
  W 2018 r. Demokratyczna Republika Konga odnotowała dwie osobne epidemie wirusa Ebola, które rozprzestrzeniały się w ponadmilionowych miastach. Jeden z dotkniętych regionów znajduje się w aktywnej strefie konfliktu.
 7. Słaba podstawowa opieka zdrowotna
  Podstawowa opieka zdrowotna jest zazwyczaj pierwszym punktem kontaktu z systemem opieki zdrowotnej, a dobrze działająca  powinna zapewniać kompleksową, przystępną cenowo opiekę przez całe życie. Jednak wiele krajów o niskich lub średnich dochodach nie ma podstawowej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie.
 8. Odmowa szczepień
  Wahania dotyczące szczepień - niechęć lub odmowa szczepień pomimo dostępności szczepionek - grozi odwróceniem postępów w zwalczaniu chorób, którym można zapobiegać. Szczepienie jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów unikania chorób - obecnie zapobiega 2-3 milionom śmierci rocznie, a kolejnych 1,5 miliona można by uniknąć gdy poprawi się globalny zasięg szczepień.
 9. Denga
  Denga, choroba wywoływana przez komary, która powoduje objawy grypopodobne i może być śmiertelna  od dziesięcioleci stanowi rosnące zagrożenie. Duża liczba przypadków występuje w deszczowych porach roku w krajach takich jak Bangladesz i Indie. W 2018 r. Bangladesz odnotował największą liczbę zgonów od prawie dwóch dziesięcioleci. Choroba rozprzestrzenia się na mniej tropikalne i bardziej umiarkowane kraje, takie jak Nepal, w których choroba do tej pory nie występowała.  Szacuje się, że 40% świata jest zagrożonych gorączką denga, a w ciągu roku dochodzi do 390 milionów infekcji. Strategia kontroli dengi wg  WHO ma na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o 50% do 2020 roku.
 10. HIV
  Postępy w walce z HIV są ogromne pod względem wykrywania zakażeń i leczenia chorych lekami antyretrowirusowymi (22 miliony są w trakcie leczenia) oraz zapewniania dostępu do środków zapobiegawczych, takich jak profilaktyka przedekspozycyjna  (PrEP). Jednak epidemia nadal szaleje i blisko milion ludzi umiera rocznie na HIV / AIDS. Od początku epidemii ponad 70 milionów ludzi zostało zakażonych i zmarło około 35 milionów ludzi. Obecnie około 37 milionów ludzi na świecie żyje z HIV. Często są to ludzie wykluczeni z dostępu do usług zdrowotnych.
view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept