Zum Inhalt wechseln

Wiadomości

Pomorskie Forum Samorządowe jedną z najlepszych inicjatyw zdrowotnych w Polsce. Jeśli chcesz, żeby wygrało, zagłosuj już teraz

Członkowie Pomorskiego Forum Samorządowego ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia.
Członkowie Pomorskiego Forum Samorządowego ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Fot. Arkadiusz Bednarek

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu organizowanego po raz drugi przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.

Spośród 179 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw z 82 samorządów wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.

Laureaci zostaną wyłonieni przez radę konsultacyjną, a jeden z projektów otrzyma też nagrodę czytelników. Głosowanie trwa do 1 marca do godz. 12.00. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek laureatom odbędzie się 7 marca 2019 r. podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Czym jest PoFoS?

Pomorskie Forum Samorządowe ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia (PoFoS) zostało powołane w 2012 r. z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego. Jest wpisane w Regionalny Program Strategiczny Zdrowie dla Pomorzan, który wchodzi w skład Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

PoFoS zrzesza przedstawicieli 20 powiatów z naszego regionu. Do tej pory było 26 spotkań, w tym dwudniowe warsztaty szkoleniowe. Celem tej inicjatywy jest rozwój pomorskiej profilaktyki i promocji zdrowia. Odbywa się to poprzez stały kontakt przedstawicieli lokalnych jednostek samorządu terytorialnego, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Chodzi też o wypracowanie rozwiązań kwestii problematycznych, podnoszenie kompetencji oraz budowanie projektów partnerskich. Podejmowano takie kwestie jak m.in.: problemy zdrowia psychicznego, zwalczania HIV i zapobiegania AIDS, chorób rzadkich, chorób zakaźnych reumatoidalnego zapalenia stawów, profilaktyki chorób nowotworowych (raka szyjki, piersi i jelita grubego), a także  możliwości pozyskiwania funduszy europejskich na programy zdrowotne.

– Cieszy mnie, że nasza inicjatywa została zauważona na forum ogólnopolskim – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Działanie samorządu województwa pomorskiego przynosi wymierne efekty. Wspólnie z powiatami wypracowaliśmy projekty profilaktyczne zmierzające do wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Ponadto, w 2018 roku, wraz z 11 powiatami zrealizowaliśmy i współfinansowaliśmy program szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka. Tego typu inicjatywy są bardzo ważne, gdyż profilaktyka w świadomości mieszkańców naszego kraju i regionu istnieje niestety nadal w bardzo znikomym zakresie. Liczę na to, że nasze przedsięwzięcie zostanie nagrodzone. Pozwoli to dodatkowo promować nasze działania. Gorąco zachęcam wszystkich do głosowania. Każdy głos jest ważny – przekonuje Kapała-Sokalska.

Finalistami tegorocznej edycji są też Gdańsk, Gdynia i powiat kartuski.

Głosować na inicjatywę „Pomorskie Forum Samorządowe ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia " można do 1 marca 2019 r. do godz. 12.00.

Przypomnijmy, że w 2018 r. doceniona została akcja Pomorskie dla Zdrowia

view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept