Zum Inhalt wechseln

Wiadomości

Światowy Dzień FAS – 9 wrzesień 2018

stópki dzicka w otoczniu rak ułożonych na kształt serca
Fot.pixabay

Obchody Dnia FAS mają przypominać kobietom na całym świecie o Płodowym Zespole Alkoholowym (Fetal Alcohol Syndrome - FAS), który może rozwinąć się u płodu na skutek spożywania alkoholu w ciąży.

Pierwszy Dzień FAS obchodzono dziewiątego września 1999 roku. Od tamtego czasu przypada on zawsze w tym dniu i rozpoczyna się punktualnie o godz. 9.09. Dziewiątki symbolizują czas trwania ciąży.

Łożysko nie chroni dziecka przed alkoholem i już po kilku minutach od wypicia jest on we krwi i matki i dziecka. Można więc powiedzieć, że kiedy matka pije, „pije" z nią też dziecko. Alkohol jest obecny we krwi dziecka dłużej niż we krwi matki. Może spowodować: śmierć dziecka (poronienie, urodzenie martwego dziecka), przedwczesny poród, wady różnych narządów, w tym mózgu. Niebezpieczna jest już niewielka ilość alkoholu, która  może powodować wady serca, mózgu i innych narządów dziecka i dlatego też kobieta w ciąży w ogóle nie powinna pić alkoholu.

Najpoważniejszym uszkodzeniem, z którym dziecko może się urodzić jest Płodowy Zespół Alkoholowy, w skrócie FAS, od angielskiej nazwy Fetal Alcohol Syndrome. U dzieci z FAS stwierdza się:  niski wzrost, niedobór wagi, mały obwód głowy, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Często występują dodatkowo: wady serca, płuc, przewodu pokarmowego, nerek, kości, mięśni, oczu, uszu i innych narządów. Dzieci z FAS potrzebują pomocy wielu specjalistów: lekarzy różnych specjalności, psychologa, pedagoga, logopedy, rehabilitanta. Specjaliści ci nie mogą jednak wyleczyć dziecka z FAS, uszkodzenia są nieodwracalne. Można jedynie pomóc dzieciom lepiej funkcjonować i radzić sobie z problemami

view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept