Zum Inhalt wechseln

Wiadomości

Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby - 28 lipca.

strzykawka z kolorowym płynem
Fot. pixabay

Zgodnie z WHO święto to obchodzone jest corocznie w dniu urodzin prof. Barucha Samuela Blumberga, lekarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz opracowanie szczepionki przeciwko niemu.

Przy zaburzeniach czynności wątroby dochodzi do objawów żółtaczki, podwyższenia temperatury ciała, utraty apetytu, nudności, ogólnego niedomagania i osłabienia oraz podwyższenia enzymów wątrobowych. Jest to schorzenie występujące często, a wywołane jest przez wiele czynników takich jak: alkohol, leki, różnorodne substancje chemiczne występujące w środowisku człowieka oraz wiele drobnoustrojów. Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby.

Wirusy wywołujące WZW typu A szerzą się drogą pokarmową, przebieg choroby jest lżejszy, z mniejszą śmiertelnością niż w przypadku zakażeń wirusami B i C. Określa się ją jako chorobę brudnych rąk lub żółtaczkę pokarmową. Nietrudno zarazić się np. w publicznej toalecie czy poprzez korzystanie z ogólnej stołówki, jeśli zarządzający nie przestrzegają zasad higieny.

Zazwyczaj do zakażenia wirusem B i C dochodzi przez przerwanie ciągłości tkanek i wprowadzenie wirusa do krwi np. przez niesterylne igły (zakażone wirusem, który pochodzi z krwi innych osób). Zakażenie jest możliwe także u fryzjera, kosmetyczki czy w wyniku kontaktów seksualnych z zakażoną osobą. Przebieg tych zakażeń jest na ogół cięższy z większą śmiertelnością  a często ich następstwem jest przewlekłe zapalenia wątroby, marskość wątroby, pierwotny rak wątroby. W większości przypadków zakażenia te przebiegają bez wyraźniejszych objawów. Stanowi to bardzo duży problem, ponieważ przez to początek choroby jest często przeoczany. Tylko u niektórych chorych występuje żółtaczka z poprzedzającymi ją objawami grypopodobnymi.

Najlepszym sposobem zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby są szczepienia, które w Polsce są obowiązkowe. Należy je podawać przede wszystkim dzieciom w ciągu 24 godzin od urodzenia, studentom uczelni medycznych i osobom, które nigdy nie były szczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby zwłaszcza przygotowującym się do zabiegów medycznych.  Na obecną chwilę istnieją  szczepionki przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) oraz  wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A).

Województwo pomorskie w latach 2015 – 2017 zajmowało pierwsze miejsce w kraju pod względem zapadalności na WZW typu B na 100 tys. mieszkańców, prawie dwukrotnie przewyższało średnią dla całego kraju.  W tym samym okresie zapadalność na WZW typu C na 100 tys. mieszkańców w województwie pomorskim zbliżona była do średniej dla Polski i plasowała się w okolicach 10 miejsca w porównaniu z resztą województw (dane epidemiologiczne na podstawie corocznych opracowań PZH).

view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept