Zum Inhalt wechseln

Wiadomości

W niedzielę WOŚP zagra po raz 27. Tym razem na sprzęt dla szpitali dziecięcych

Sala na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu św. Wojciecha.
Sala na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu św. Wojciecha. Fot. Sławomir Lewandowski

Badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, pokazy ratownictwa medycznego, a także vouchery na zabiegi – tak będzie wyglądał finał WOŚP w tzw. szpitalach marszałkowskich. Zebrane pieniądze pomogą w diagnostyce najmłodszych pacjentów.

W całej Polsce, podczas 27. finału WOŚP pracować będzie 120 tys. wolontariuszy wyposażonych w 35 mln czerwonych serduszek. W Gdańsku pieniądze zbierać będzie ponad 1,2 tys. wolontariuszy. Licytacja odbywa się też w internecie.

Pomaganie przez licytowanie

Pieniądze zebrane w czasie tegorocznego 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na nowoczesny sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Chodzi m.in. o rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, echokardiografy. W Polsce istniej prawie 50 takich placówek.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk na licytację przekazał m.in. fragment szkicu kolorystycznego zrekonstruowanego fresku „Nieba polskiego" autorstwa Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego, namalowanego w 1938 r. w auli Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Gdańsku z certyfikatem autentyczności, książkę „Kamerdyner. Miłość. Wojna. Zbrodnia" z autografami Filipa Bajona, Marka Klaty, Anny Radwan,  Marianny Zydek, Mirosława Piepki i Olgi Bieniek, unikatowe wydanie z okazji 100-lecia Niepodległości „Wiatru od morza" Stefana Żeromskiego ze specjalnie przygotowanymi na tę okazję ilustracjami.

– Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja dobroczynna, która już na trwałe wpisała się w styczniowy kalendarz wydarzeń. Stanowi ona piękną manifestację solidarności międzyludzkiej – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Dzięki zebranym do tej pory środkom udało się wyposażyć w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny i niemedyczny wiele pomorskich szpitali. A zarówno mali, jak i starsi pacjenci mogą szybciej otrzymać diagnozę i fachową pomoc. W tym roku pieniądze będą zbierane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla szpitali specjalizujących się w leczeniu najmłodszych pacjentów – dodała wicemarszałek Kapała-Sokalska podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Co będzie się działo w szpitalach marszałkowskich?

– Szpitale, dla których właścicielem lub podmiotem tworzącym jest województwo pomorskie z jednej strony są beneficjentami akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale z drugiej strony bardzo aktywnie włączają się w zbiórkę funduszy. W pomorskich szpitalach będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, do czego bardzo zachęcam – wyjaśniała wicemarszałek Kapała-Sokalska.

Szpitale Pomorskie zorganizują stoiska, które będą w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej. – Pracownicy naszych szpitali będą bezpłatnie badać m.in. poziom glukozy we krwi, cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze. Na każdym ze stoisk będzie także wolontariusz WOŚP z puszką, do której będzie można wrzucić datek. Wszystko to na rzecz najmłodszych pacjentów szpitali, na które w tym roku zaplanowano zbiórkę – wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. W Gdyni oraz w Wejherowie stoiska będą otwarte w godz. 13.00-18.00.

Copernicus Podmiot Leczniczy w godz. 15.00-21.00, jak co roku, ma stoisko na Targu Węglowym w Gdańsku. – Od kilku lat bierzmy udział w finale WOŚP w Gdańsku – tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik spółki. – W tym roku ponownie utworzymy punkt medyczny, gdzie będziemy uczyć pierwszej pomocy, mierzyć ciśnienie i cukier. W ten symboliczny sposób chcemy podziękować Fundacji WOŚP za przekazany do tej pory sprzęt, który ratuje zdrowie, życie naszych pacjentów i wpływa na komfort oraz jakość pracy personelu medycznego naszej spółki – dodaje Brożek.

Karetka medyczna ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie weźmie udział w zabezpieczeniu imprezy odbywającej się na rynku. Ponadto, odbędzie się pokaz klasycznego ratownictwa medycznego oraz nauki pierwszej pomocy. Na licytację szpital przekazał dwa karnety dla dwóch osób na zabiegi w kriokomorze.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku przekazuje po 10 kuponów na badania laboratoryjne w Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej w kierunku diagnostyki parazytologicznej (pasożyty) oraz na morfologię, jonogram, gospodarkę tłuszczową i test anty HCV. Będą one do wylicytowanie na aukcji Allegro oraz na żywo w czasie finałowej imprezy WOŚP w Słupsku.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne dołącza się do sopockiego finału i proponuje szkołę zdrowych pleców (dla najmłodszych), porady dietetyka i fizjoterapeutów, pomiar BMI. Będą też pogadanki o osteoporozie dotyczące bólów kręgosłupa (dla dorosłych), opowiadanie o emocjach (zajęcia prowadzone przez psychologa dziecięcego), a w ramach zabiegów pokazowych – fala uderzeniowa.

Jaki sprzęt do tej pory trafił do szpitali?

Szpitale marszałkowskie od lat korzystają ze sprzętu medycznego i wyposażenia kupionego ze środków WOŚP. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat otrzymały sprzęt za prawie 5,8 mln zł.

Szpitale spółki Copernicus od 1999 do 2018 r zyskał sprzęt medyczny i wyposażenie za ponad 6 mln zł. Do Szpitala im. św. Wojciecha w Gdańsku. trafił sprzęt o wartości prawie 2,8 mln zł. Były to m.in.: inkubatory, aparat USG, kardiomonitory i łóżka. Natomiast Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku w latach 2007-2018 zyskał wsparcie o wartości ponad 3,3 mln zł. Wśród sprzętu i wyposażenia były m.in.: kardiomonitory, respiratory, aparat USG  i łóżka dziecięce.

Szpitale Pomorskie w 2018 r. otrzymały m.in. kardiomonitory, elektrokardiograf, inkubator i aparat do USG. Cały sprzęt miał wartość prawie 800 tys. zł.

Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie ofiarowano m.in.: ultrasonograf, łóżeczka dla dzieci, urządzenie do screeningowego badania słuch otoread za prawie 14 tys. zł. Jak mówi dr Marek Biernat, ordynator Oddziału dziecięcego: „Bez tego otrzymanego sprzętu szpitalowi byłoby naprawdę ciężko. Pomoc ze strony fundacji o wartości kilkuset tysięcy złotych odciążyła szpital, któremu byłoby trudno ze swoich środków zakupić brakujący sprzęt. Uratowało to środki własne szpitala, a zarazem spełniło oczekiwania dosprzętowienia i unowocześnienia w naszym szpitalu ".

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku wzbogacił się m.in. o : łóżka szpitale, pulsoksymetr, lokalizator naczyń krwionośnych za ponad 120 tys. zł.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku dostał urządzenie do screeningowego badania słuchu Otoread za prawie 14 tys. zł

Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdański zyskał materace przeciwodleżynowe za prawie 30 tys. zł.

WOŚP pomaga utrzymać wysokie standardy leczenia

System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się z coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Według Jerzego Owsiaka dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku. – Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Wielka orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej – dodaje Jerzy Owsiak. –  Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie" bardziej istotnych potrzeb. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych orkiestry. 

view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept