Zum Inhalt wechseln

Zespół ds. AIDS - VIII spotkanie

napis czerwony AIDS
Fot. pixabay

W dniu 3 grudnia 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS (Zespół HIV/AIDS) na terenie województwa pomorskiego.

 

W spotkaniu oprócz członków Zespołu, uczestniczyła jako gość Pani Agnieszka Kapała – Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.   

Na początku Panowie Zbigniew Zawadzki i Adam Hęćko w kilku zdaniach podsumowali konferencję „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie", która odbyła się w dniach 26-27 listopada 2018 r. w Warszawie. Więcej szczegółów o konferencji tutaj.

Przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej przypomnieli o zaplanowanym na wiosnę Festiwalu Filmów o tematyce HIV/AIDS. Tym razem jego uczestnikami będzie młodzież nie tylko z województwa pomorskiego ale też i kilku przyległych. Prezentowane filmy świadczą o coraz większej świadomości młodzieży na temat drogi przenoszenia zakażeń HIV (głównie przez kontakty seksualne, a nie przez iniekcyjne używanie narkotyków) a tym samym wskazują, że jest to skuteczna edukacja. Pani Aneta Bardoń – Błaszkowska potwierdziła, że w większości osoby, u których wykryto HIV zakaziły się poprzez kontakty seksualne. Wskazała na potrzebę uczulenia lekarzy aby zachęcali pacjentów do testów w celu wykrycia HIV.

W kolejnej części spotkania członkowie Zespołu przedstawili stopień realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w roku obecnym przez instytucje, które reprezentują. Poruszono także temat finansowania i obłożenia przez pacjentów działających w naszym województwie punktów konsultacyjnych. Pan Adam Hęćko zwrócił uwagę na niedostatecznie finansowanie działań związanych z profilaktyką i diagnostyką HIV oraz na potrzebę zabiegania o ich zwiększenie.

Następne spotkanie Zespołu zaplanowano na dzień 5 lutego 2019 r.

view szablon artykułuWe use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this.
Accept